RO | EN
Frontispiciu Odeon

Pavel Bartoş

20 ianuarie 1975

Studii

Universitatea “Babeș-Bolyai” Cluj, Facultatea de Teatru, clasa prof. univ. Marius Bodochi

Activitate profesională

Din 2001 actor la Teatrul Odeon

2001-2003
actor colaborator la Teatrul de Stat “Csiky Gergely” Timișoara
colaborator la Opera Națională București

1999-2001
actor la Teatrul Național Timișoara (TNT)
actor la Teatrul Maghiar de Stat “Csiky Gergely” Timișoara (TS”CG”T)
colaborator la Opera Română Timișoara (ORT)
actor colaborator la Teatrul Union București

1999-2000 asistent universitar la Universitatea de Vest Timișoara, secția Teatru
1997-1999 actor la Teatrul de Nord Satu-Mare (TNSM)
1996-1997 actor colaborator la Teatrul Național Cluj (TNC)
1993-1994 actor la Teatrul de Păpuși “Puck”, Cluj

Roluri în teatru

Teatrul Odeon

Svejk în Svejk după Jaroslav Hašek, regia Alexandru Dabija
Mohaci în Family Affairs de Rosa Liksom, un spectacol de Radu Afrim
Rădulescu Nercea în Titanic Vals de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija
Paul, regizor în Liniște! Sărut. Acțiune! o adaptare de Peter Kerek după filmul Living in Oblivion de Tom Dicillo, produs de Lemon Sky Production
Controlorul în C.F.R. - Cometa, Copilul și Cățelul după texte de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija
Pompiliu în Natură moartă cu nepot obez de Ion Sapdaru, regia Eugen Făt
Beţivul în Micul Prinţ după Antoine de Saint-Exupery, regia Carmen Lidia Vidu
Exaltatul, Clientul, El în Câtă speranţă de Hanoch Levin, regia Radu Afrim
Egeus, Îndrăgostit, Fenek - Pyramus în Pyramus & Thisbe 4 You după William Shakespeare, regia Alexandru Dabija
Danny în Camera de hotel - o trilogie de Barry Gifford, regia Alexandru Dabija
Tânărul în Ionesco – cinci piese scurte de Eugene Ionesco, regia Alexandru Dabija
Habarnam în Aventurile lui Habarnam după Nikolai Nosov, regia Alexandru Dabija
Iasa în Livada de vişini de A.P. Cehov, regia Sorin Militaru
Valetul II în Leonce şi Lena de Georg Büchner, regia Alexandru Dabija
Paul în Chip de foc de Marius von Mayenburg, regia Felix Alexa
Amantul, Producătorul, Copilul Eric în De ce fierbe copilul în mămăligă după Aglaja Veteranyi, regia Radu Afrim
Michael în Arden din Feversham dureroasa şi adevărata tragedie a domnului Arden din Feversham, Autor englez anonim din secolul XVI, regia Dragoș Galgoțiu
Maler în Morţi şi vii de Ștefan Caraman, regia Ana Mărgineanu
Ianache în Gaiţele de Alexandru Kiriţescu, regia Alexandru Dabija
Englezul în Alchimistul după Paulo Coelho, regia Anca Maria Colțeanu
Andrew McClure în Cartofi prăjiţi cu orice de Arnold Wesker, regia Alice Barb

Colaborări

Emilian în Proștii sub clar de lună de T. Mazilu, regia Anca Colțeanu (Teatrul Union)
Trofimov în Livada de vişini de A.P. Cehov, regia Alexa Visarion (TNT)
Goe în Pastramă – trufanda după I.L. Caragiale, regia I.A. Ieremia (TNT)
Black în Îndărătnica Ginny de B. Gyozo, regia A. Vizauer (TS”CG”T)
Tocilă în Cum vă place de W. Shakespeare, regia M. Lichiardopol (TNT)
Frosch în Liliacul de J. Strauss (ORT si OPNB)
Venturi în Lorenzaccio de A. de Musset, regia V.I. Frunză (TS”CG”T)
Horst în Bent de M. Sherman, regia E. Malka (Franţa) (TNT)
Dorido în Irezistibilul de C. Gergely, regia B. Jozsef (Ungaria) (TS”CG”T)
Actorul în Un actor în plus după A. Nicolai și I.L. Caragiale, one man show
Romeo în Romeo şi Julieta de W. Shakespeare, regia P.Tomory (Germania) (TNSM)
Guliţă în Chiriţa de V. Alecsandri, regia A. Mihalache (TNSM)
Bufonul în Un vis scornit de noapte după W. Shakespeare, one man show

Roluri în film

Silviu Pop în Aleea muzicii regia Robin Edwards (Anglia), serial TV- episod pilot
Soţul în Jumătate de oraş face dragoste cu cealaltă jumătate scurt-metraj, regia Florin Şerban
Borel în Talazul (Larme du Fond) regia Yves Boisset (Franța); rol principal
Locotenent SS în Martor ocular regia Costa Gavras
Admiratorul în Callas Forever Franco Zefirelli
Soldat în Cold Mountain regia Anthony Minghella

Televiziune

TVR 1–prezentator matinal Bună dimineața România (peste 60 emisiuni în direct) (2002-2003)
PRO TV – coprezentator Căsătorie în direct (2001), Românii au talent (2011)
Emisiuni de tineret și divertisment: TVR Cluj, TVR Timișoara
Atomic TV – videoclip
Reclame video (Castel Film, Domino Film)

Workshop-uri

Timișoara, work-shop “Stări intermediare”, susținut de Niky Wolcz (2001)
Timișoara, work-shop de arta actorului, susținut de Sanda Manu (2000)
Târgoviște, “A treia întilnire a școlilor și Academiilor de teatru din Europa” (1999)
Timișoara, Atelierul de arta actorului pe tema Commedia dell’arte, susținut de actorii de la Piccolo Teatro din Milano (1998)
Olănești, Studii pe tema Cehov, susținut de Radu Penciulescu (1997)

GALERIE FOTO