RO | EN
Frontispiciu Odeon

Marius Stănescu

11 iunie 1966

Agent: CONWAY van GELDER

LTD 18-21 Jermyn Street
London SW1Y 6HP
Tel: 02072870077
Fax: 02072871940

Studii

1989 - 1993 Academia de Teatru și Film, București, Facultatea de Teatru, Secția Actorie, clasa prof.univ. Alexandru Repan

Roluri în teatru

Teatrul Odeon

2016 James Dodd în Când timpul nu se mișcă de Donald Margulies, regia Vladimir Anton
2015 Casanova în Casanova după Memoriile lui J. Casanova de Seingalt, scrise de el însuşi, regia Dragoș Galgoțiu
2014 Pescarul în Pescarul și sufletul său după Oscar Wilde, regiaCarmen Lidia Vidu
2011 Visător în Viaţa e vis după Calderón de la Barca, regia Dragoș Galgoțiu
2008 Marinelli în Emilia Galotti după G.E. Lessing, regia Radu Alexandru Nica
2006 Hamlet în Hamletmachine de Heiner Müller, regia Dragoș Galgoțiu
2005 Ştietot în Aventurile lui Habarnam după Nikolai Nosov, regia Alexandru Dabija
2005 Cloten în Cymbeline de William Shakespeare, regia Laszlo Bocsardi
2004 Lordul Henry Wotton în Portretul lui Dorian Gray după Oscar Wilde, regia Dragoș Galgoțiu
2003 Mosbie în Arden din Feversham dureroasa şi adevărata tragedie a domnului Arden din Feversham, Autor englez anonim din secolul XVI, regia Dragoș Galgoțiu
2002 Mircea Aldea în Gaiţele de Alexandru Kiriţescu, regia Alexandru Dabija
Santiago în Alchimistul după Paulo Coelho, regia Anca Maria Colțeanu
2001 Pip Thompson în Cartofi prăjiţi cu orice de Arnold Wesker, regia Alice Barb
2000 Eugenio în Cafeneaua de Carlo Goldoni, regia Dragoș Galgoțiu
Song Liling în M... Butterfly de David Henry Hwang, regia Ada Lupu
1999 Pacecho în Saragosa – 66 de zile după Jan Potocki, regia Alexandru Dabija
1998 Spiridon în O noapte furtunoasă de I.L. Caragiale, regia Mihai Măniuțiu
Alioșa în Fraţii Karamazov după F.M. Dostoievski, regia Sandu Vasilache
Niger în Uppercut stânga de Joel Jouanneau, regia Dragoș Galgoţiu
1995 Gower în Pericle de W. Shakespeare, regia Alexander Hausvater
Alwa în Lulu de F. Wedekind, regia Dragoş Galgoţiu
1994 Ciordel în Înjunghiata de A. Onetti, regia J. Dussanssoy
Frizerul în Demonul meschin de F. Solohub, regia Adrian Giurgea
1993 Dublul în Richard III de William Shakespeare, regia Mihai Măniuțiu
Gavrilescu în La ţigănci după Mircea Eliade, regia Alexander Hausvater
Filosoful în Teatru seminar după Petre Țuțea, regia Dragoș Galgoțiu
Nebunul în Întâlnire în pădure de O. Sthral, regia Cătălina Buzoianu
Florindo în Mincinosul de Carlo Goldoni, regia Vlad Mugur
Ralph în Tragica istorie a doctorului Faust de Christopher Marlowe, regia Dragoș Galgoțiu
Amiel în ... Au pus cătuşe florilor... de Fernando Arrabal, regia Alexander Hausvater

Colaborări

2013 Lette în Urâtul de Marius von Mayenburg, regia Vlad Cristache, Teatrul de Comedie
2013 Voltore în Volpone de Ben Johnson, regia Vlad Cristache, Teatrul Mic
2012 William în Spitalul comunal de Hristo Boicev, regia Felix Alexa, Teatrul Metropolis
2010 Peer Gynt în Peer Gynt de Henrik Ibsen, regia Vlad Cristache, Teatrul Maria Filotti, Brăila
2009 Hamlet în Hamlet de William Shakespeare, regia Laszlo Bocsardi, Teatrul Metropolis, București
2008 Naratorul, Dr. Scott în The Rocky Horror Show de Richard O'Brien, regia Alexander Hausvater, Kristal Club, București
2007 Don Juan în Don Juan de Moliere, regia Lazslo Bocsardi, Teatrul Toma Caragiu, Ploiești
2007 Gelu Ruscanu în Jocul Ielelor de Camil Petrescu, regia Claudiu Goga, Teatrul Național, București
2005 Romeo Daddi în Nu se ştie cum de L. Pirandello, regia Laszlo Bocsardi, Teatrul Nottara, București
1999 Kirilov în Variaţiuni Dostoievski după F.M. Dostoievski, regia Dragoș Galgoțiu; ALTFEST, Fundația Athon & Back Stage, București
1997 Saint-Joust în 1974 după Camil Petrescu, Buchner, P. Weiss, regia Alexandru Darie, Teatrul Bulandra, București
1996 Henric II în Thomas Becket de Jean Anouilh, regia Alexandru Repan, Teatrul Nottara, București
1993 Fortunato în Gâlcevile din Chioggia de Carlo Goldoni, regia Alexandru Repan, Teatrul Mic, București
1993 Baronul în Azilul de noapte de Maxim Gorki, regia Alexandru Repan, Teatrul Nottara, București
1991 Abad în Pe cheiul de vest de B.M. Koltes, regia Felix Alexa, Studioul Casandra, București
1990 Nono în Omul, Bestia şi Virtutea de Luigi Pirandello, regia Alexandru Dabija, Teatrul Nostru, Galați

Roluri în film şi televiziune

2014 Candidatul 4 în Zi că-ţi place de Valentin Nicolau, regia Cornel Mihalache, TVR 2
2014 Maxudov în Roman teatral de Mihail Bulgakov, regia Vitalie Lupaşcu, TVR 2
2002 Octavian Chisăliţă în Turnul din Pisa regia Șerban Marinescu
2001 Fulea în Noro regia Radu Gabrea
2000 Ştefan în Martorii regia Dan Pița și Șerban Marinescu, produs de SRTV
Cristi în Examen regia Titus Munteanu
1998 Alex în Femeia în roşu regia Mircea Veroiu
Nelu în Ambasadori căutăm patrie regia Mircea Danieliuc
Al. Albescu în The Bill regia Ch. Lovett, produs de Thames TV
Ribendale în Hitler al XVII-lea regia Tudor Mărăscu, produs de SRTV
1997 Ştefan în Breakout regia M. Armstrong, produs de BBC
1996 Alex, Ochelaristul în Eu sunt Adam regia Dan Pița
Matei în Confesiune regia Mircea Șopterean
Don Carlos în Don Carlos regia Eugen Todoran, produs de SRTV
1995 Fane în Pepe şi Fifi regia Dan Pița
Dayan în Mesagerul regia Constantin Dicu, produs de SRTV
1994 Macici în Cel mai iubit dintre pământeni regia Șerban Marinescu
1993 Majordomul în Trenul din zori nu mai opreşte aici regia Cătălina Buzoianu, produs de SRTV
1992 Horaţiu în E pericoloso sporgersi regia Nae Caranfil
Laurenţiu în Hotel de lux regia Dan Pița
1991 Carol în Undeva în est regia Nicolae Mărgineanu

Premii şi nominalizări

2007 Premiul UNITER pentru cel mai bun actor pentru rolul Hamlet din HAMLETMACHINE
2006 Nominalizat la Premiul UNITER pentru cel mai bun actor pentru rolul Romeo Daddi din NU SE ȘTIE CUM
2004 Premiul UCIN pentru rol principal în filmele EXAMEN și AMBASADORI CĂUTĂM PATRIE
Cel mai bun actor la Festivalul Internațional de Film Anonimul, Sf. Gheorghe pentru rolul principal din EXAMEN
2002 Ordinul Național pentru merit în grad de Cavaler acordat de președintele României pentru devotamentul și harul artistic puse în slujba Teatrului Românesc
2001 Premiul criticii acordat de AICT în cadrul Galei UNITER pentru rolul Song Liling din spectacolul M... BUTTERFLY
1997 Premiul Pro Victoria pentru Debut în film
1992 Premiul de excelență pentru întreaga echipă de actori pentru spectacolul ...AU PUS CĂTUȘE FLORILOR... la Gala UNITER
1991 Cea mai bună interpretare într-un rol secundar în Carol din UNDEVA ÎN EST la Festivalul de Film, Costinești

GALERIE FOTO