RO | EN
Frontispiciu Odeon

Florin Zamfirescu

12 aprilie 1949

Studii

1967 – 1971 Institutul de Artă Teatrală și Cinematografică, Facultatea de Teatru, Secția Arta Actorului, clasa prof. Constantin Moruzan

Activitate profesională

Din 2002 Membru de onoare în “Liga pentru sănătate mintală“ din România
2001 - membru în juriul festivalului internațional de teatru experimental de la Cairo
Din 2000 rector la Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică “I.L. Caragiale“ București
Din 1996 Profesor Universitar la Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică “I.L. Caragiale“ București
Din 1973 actor la Teatrul Odeon
1991 – 1994 Director Adjunct Artistic la Teatrul Odeon
1971 – 1973 actor la Teatrul de Stat Târgu Mureș

Roluri în teatru

Teatrul Odeon

Aviatorul în Micul Prinţ după Antoine de Saint-Exupery, regia Carmen Lidia Vidu
Tatăl lui Sorin în Graffiti.Drimz de Alina Nelega, regia Alina Nelega
Juan în Ultima femeie a Senorului Juan de Leonid Juhovitki, regia Vladimir Granov
Cymbeline în Cymbeline de William Shakespeare, regia Laszlo Bocsardi
Marchizul de Sade în Marchizul de Sade de Doug Wright, regia Beatrice Rancea
Dr. Igor în Veronika se pregăteşte să moară după Paulo Coelho, regia Gelu Colceag
Profesorul Emanuel Raat în Îngerul albastru după "Profesorul Unrat" de Heinrich Mann, regia Răzvan Mazilu
Gallimard în M... Butterfly de David Henry Hwang, regia Ada Lupu
Glagoliev în Don Juan a la Russe după PIESA FĂRĂ TITLU de A.P. Cehov, regia Gelu Colceag
Pericle în Pericle de W. Shakespeare, regia Alexander Hausvater
Gozzi în Carlo contra Carlo de Paul Ioachim, regia Horațiu Mălăele
Gavrilescu în La ţigănci după Mircea Eliade, regia Alexander Hausvater
George, Duce de Clarence în Richard III de W. Shakespeare, regia Mihai Măniuțiu
Pronos în ... Au pus cătuşe florilor... de Fernando Arrabal, regia Alexander Hausvater
Arlechino în Mincinosul de Carlo Goldoni, regia Vlad Mugur
Ginerele în Retro de Alexandr Galin, regia Gelu Colceag
Sorin în Pescăruşul de A.P. Cehov, regia Gelu Colceag
Edgar în Regele Lear de W. Shakespeare, regia Mircea Marin
Prinţul în Medalionul de argint după romanul MISTERELE PARISULUI de Eugene Sue, regia Dinu Cernescu
Mișa în Jocuri crude de A. Arbuzov, regia Dinu Cernescu
Jorj în Omul care a văzut moartea de Victor Eftimiu, regia Constantin Gheorghiu
El în Anonimul veneţian de Giuseppe Berto, regia Dinu Cernescu
Pavel în Arta conversaţiei după romanul omonim de Ileana Vulpescu, regia Eugen Todoran
Manole în Zidarul de Dan Tărchilă, regia Tudor Mărăscu
Woyzeck în Woyzeck de Georg Buchner, regia Alexa Visarion
Rică Venturiano în O noapte furtunoasă de I.L. Caragiale, regia Alexa Visarion
Pavel, fiul cel mic în Goana de Paul Ioachim, regia Alexa Visarion
Marlowe în Noaptea păcălelilor de Oliver Goldsmith, regia Tudor Mărăscu
Țăranul în Războiul vacii de Roger Avermaete, regia Dinu Cernescu
Percinet în Romanţioşii de Edmond Rostand, regia Geta Vlad
Mitache Dumitru în Caractere de Monciu Sudinschi, regia George Bănică
Un fotbalist în Fotbal de Mircea Radu Iacoban, regia Dan Micu
Miroiu în Steaua fără nume de Mihail Sebastian, regia Geta Vlad
Cezar în Pasărea Shakespeare de D.R. Popescu, regia Alexa Visarion
Ion în Năpasta de I.L. Caragiale, regia Alexa Visarion

Colaborări

Teatrul de Stat Târgu Mureș

Milan în Marele fluviu își adună apele de Dan Tărchilă
Adalberto în Joaquin Mourietta de Pablo Neruda
Picolo în Speranța nu moare în zori de Romulus Guga
Bobby II în Insula de Mihail Sebastian
Ipingescu în O noapte furtunoasă de I.L. Caragiale
Țăranul în Războiul vacii de Roger Avermaete
Altoun-han în Prințesa Turandot de Carlo Gozzi
Teleghin în Unchiul Vanea de A.P. Cehov
Kesarion în Săptămâna patimilor de Paul Anghel

Film

ORIENT EXPRES, regia Sergiu Nicolaescu
MARIA, regia Călin Netzer
SINDROMUL TIMIŞOARA, regia Opriţescu, T. Barna
DULCEA SAUNĂ A MORŢII, regia Andrei Blaier
FILANTROPICA, regia Nae Caranfil
PREA TÂRZIU, regia Lucian Pintilie
PENTRU O MARE IUBIRE, regia Kathe Kratz
SENATORUL MELCILOR, regia Mircea Daneliuc
DRAGOSTE ŞI APĂ CALDĂ, regia Dan Mironescu
ŞOBOLANII ROŞII, regia Florin Codre
DE CE ARE VULPEA COADĂ, regia Cornel Diaconu
MAREA SFIDARE, regia Manole Marcus
NELU, regia Dorin Doroftei
CALE LIBERĂ, regia Nicu Stan
ÎNTUNECARE, regia Alexandru Tatos
IACOB, regia Mircea Daneliuc
PĂDUREA DE FAGI, regia Cristina Nichituș
MOROMEŢII, regia Stere Gulea
NĂPASTA, regia Alexa Visarion
1848, regia Mircea Moldovan
UN ECHIPAJ PENTRU SINGAPORE, regia Nicu Stan
PĂDUREA NEBUNĂ, regia Nicolae Corjos
RĂMÂN CU TINE, regia George Cornea
DE CE TRAG CLOPOTELE MITICĂ? regia Lucian Pintilie
CUMPĂNA, regia Cristiana Nicolae
MIREASMA PLOILOR TÂRZII, regia Mircea Moldovan
SPERANŢA, regia Şerban Creangă
ÎNAINTE DE TĂCERE, regia Alexa Visarion
VACANŢA TRAGICĂ, regia Constantin Vaeni
ÎNGHIŢITORUL DE SĂBII, regia Alexa Visarion
MÂNIA, regia Mircea Veroiu
IARBA VERDE DE ACASĂ, regia Stere Gulea
MERE ROŞII, regia Alexandru Tatoş
DINCOLO DE POD, regia Mircea Veroiu
MUNTELE ASCUNS, regia Andrei Cătălin Băleanu
FILIP CEL BUN, regia Dan Piţa
TATĂL RISIPITOR, regia Adrian Petringenaru
ACTORUL ŞI SĂLBATICII, regia Manole Marcus
CAPCANA, regia Manole Marcus
AŞTEPTAREA, regia Şerban Creangă

Televiziune

VÂNTUL DE PRIMAVARĂ, regia Tudor Mărăscu
ADIO EUROPA, regia Tudor Mărăscu, serial TV
ULTIMUL STINGE LUMINA, regia Gelu Colceag, serial TV

Activitate regizorală

OPT FEMEI de Robert Thomas (Studioul Casandra)
GAIȚELE de Alexandru Kirițescu (Teatrul Radu Stanca Sibiu)
ANONIMUL VENEȚIAN de Giuseppe Berto (Teatrul Radu Stanca Sibiu)
VISÂND O LIMBĂ ÎN CARE SĂ NE ÎNȚELEGEM CU TOȚII de Heather McDonald (Teatrul Radu Stanca Sibiu)
VISUL… CUM VĂ PLACE? după W. Shakespeare, (Teatrul Radu Stanca Sibiu)
TREI SURORI de A.P. Cehov (Studioul Casandra)
NORII de Aristofan (Teatrul Sică Alexandrescu Brașov)
CONU LEONIDA FAȚĂ CU REACȚIUNEA de I.L. Caragiale (Teatrul Mihai Eminescu Botoșani)
ADUNAREA FEMEILOR de Aristofan (Teatrul Mihai Eminescu Botoșani)
CASA DE PE GRANIȚĂ de Slawomir Mrozeck (Teatrul Româno-American București)
EXISTĂ TEATRU? Spectacol coupe după A.P. Cehov și Jean Giraudoux (Studioul Casandra)
GAIȚELE de Alexandru Kirițescu (Studioul Casandra și Teatrul Mic București)
NĂPASTA de I.L. Caragiale (Teatrul Mihai Eminescu Chișinău)
LA LOCANDIERA de Carlo Goldoni (Teatrul Toma Caragiu Ploiești)
VISUL UNEI NOPȚI DE VARĂ de W. Shakespeare (Studioul Casandra)

Premii

Ordinul Național PENTRU MERIT în grad de Cavaler (2002)
Premiul pentru excelență în Cinematografia Română (2002)
Premiul Criticii "Cel mai bun actor al anului 1997" pentru Glagoliev și Fouquiller Tinville
Premiul Revistei Flacăra (1985)
Ordinul "Meritul cultural" clasa a III-a (1984)
Marele Premiu "Leul de aur" la Arezzo cu NĂPASTA de I.L. Caragiale (1979)
Premiu de interpretare la Bacău cu spectacolul CARACTERE de Monciu Sudinschi (1975)
Premiu de interpretare masculină la Festivalul Tineretului de la Piatra Neamț cu Picollo din SPERANȚA NU MOARE ÎN ZORI (1973)
Marele premiu pentru LEGENDA MĂNĂSTIRII ARGEȘ la Dialog la Distanță (1966)
Medalia de aur la Bienala I.L. Caragiale (1965)


A publicat volumul ACTORIE SAU MAGIE (2003)

GALERIE FOTO