Studii

1995 - absolventă a Academiei de Teatru și Film, Facultatea de Teatru, Secția Actorie, clasa prof.univ. Sanda Manu

Activitate profesională

Din 1995 actriță la Teatrul Odeon

Roluri în teatru

Teatrul Odeon

Ruxandra, fiica Sultanei în Trei generații De Lucia Demetrius, regia artistică Dinu Cernescu
Anca în Poveste despre tatăl meu de Radu F. Alexandru, regia Gelu Colceag
Bertha în Mă întorc de departe de Claudine Galea, regia Theo Herghelegiu
Stella Kowalski în Un tramvai numit dorință de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu
Marjorie în Extrem de William Mastrosimone, regia Sorin Militaru
Eva în joi.megaJoy de Katalin Thuroczy, regia Radu Afrim
Varia în Livada de vişini de A.P. Cehov, regia Sorin Militaru
Pacientă în Veronika se pregăteşte să moară după Paulo Coelho, regia Gelu Colceag
Fatima în Alchimistul după Paulo Coelho, regia Anca Maria Colțeanu
Marisol în Marisol de Jose Rivera, regia Alexandru Berceanu
Maria în Stele în lumina dimineţii de Alexandr Galin, regia Gelu Colceag
Zibelda în Saragosa – 66 de zile după Jan Potocki, regia Alexandru Dabija
Lisa în Fraţii Karamazov după F.M. Dostoievski, regia Sandu Vasilache
Sașa în Don Juan a la Russe după A.P. Cehov, regia Gelu Colceag
Lise în Cumetrele de Michel Tremblay, regia Petre Bokor
Gavrilescu în La ţigănci după Mircea Eliade, regia Alexander Hausvater
Astă seară se joacă fără piesă de Luigi Pirandello, regia Alexa Visarion
Maria în Neînţelegerea de Al. Camus, regia Silvia Ionescu

Colaborări

“Sluga la doi stapani” adaptare dupa Carlo Goldoni, personaj: Beatrice, regia Dan Tudor (Teatrelli)
Contesa de Salisbury
în Eduard al III-lea de William Shakespeare, regia Alexandru Tocilescu (Teatrul Național București)
Elizaveta Bam în Elizaveta Bam de Daniil Harms, regia Alexandru Tocilescu (Teatrul Bulandra)
Firimituri de Lia Bugnar, regia Dorina Chiriac
Femeia 1 în Oase pentru Otto de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar (Teatrul Luni de la Green Hours Jazz Caffe)
Koharu în Amanţii însângeraţi dupa C. Monzaemon, regia Alexandru Tocilescu (Teatrul Național București)
Antigona în Antigona de Sofocle, regia Alexandru Tocilescu (Teatrul Bulandra)
Doamna Ford în Nevestele vesele din Windsor de William Shakespeare, regia Alexandru Tocilescu (Teatrul Metropolis)

Roluri în film şi televiziune

“Roman teatral” de Mihail Bulgakov, regie Vitalie Lupașcu
“Quartet” de Gyorgy Spiro, regia Gelu Colceag
“Poveste despre tatal meu” de Radu F.Alexandru, regia Gelu Colceag
 “Lumea e a mea”, regia Nae Tanase
Bani de dus şi bani de-ntors
Illyana în Captain Conan regia B. Tavernier
Maria în Jocul vieţii si al morţii regia Olimpia Arghir
Maria în De Pretore Vicenzo regia Constantin Dicu
Ileana în Adio, Europa regia Tudor Mărăscu
Prezentator al emisiunii TV „Șapte note fermecate”, TVR1

Roluri la radio

"Două povestiri: Zâna cu ochii mari și Zâna prafului" de George Sand,  regia Diana Mihailopol
"Ceaikovski" de Nina Berberova, regia Diana Mihailopol
"Quo Vadis" de Henryk Sienkiewicz, regia Diana Mihailopol
"Poveste de iarnă", regia Cezarina Udrescu, rol Perdita
“Poveste despre tatal meu”, regia Gelu Colceag
Huhurezul adaptare de Mircea Albulescu, regia Mihai Lungeanu
Inimă de piatră de Wilhelm Hauff, regia Cristian Munteanu
Legenda lui Moş Nicolae regia Dan Puican
Oameni şi pietre de Mircea Eliade, regia Cezarina Udrescu
Omul fără nume adaptare de Costin David după romanul istoric „Relatarea despre regele David” de Ștefan Heym, regia Mihai Lungeanu
Părintele Serghei de Lev Tolstoi, regia Cristian Munteanu
Piciul regia Dan Puican
Poveştile Şeherezadei adapatare dramatică, regia Mihai Lungeanu
Proceduri de reglementare a diferendelor de Dimitris Dimitriadis, regia Cezarina Udrescu
Sfântul şi dreptul Iov adaptare dramatică de Gavril Pinte, regia Gavril Pinte
Tragedia regelui Otakar şi a prinţului Dalibor şi fluturele de George Călinescu, regia Vasile Manta
Trecând prin iarnă de Yasmin Reza, regia Cezarina Udrescu
Triptic Cervantes adaptare dramatică, regia Cristian Munteanu
Vară fermecătoare de Kincses Elemer, regia Kincses Elemer

Workshop

PIETA – Theatre Research & Training for Performance in Europe – școala de vară, Aberystwith, Marea Britanie

Premii

Nominalizată la Premiul UNITER pentru cea mai bună actriță în rol principal pentru Elizaveta dinElizaveta Bam, 2007

Data nașterii: 13 septembrie 1970


doimih

X