Studii

1971 - absolvent al Institutului de Artă Teatrală și Cinematografică "I.L. Caragiale", București, Facultatea de Teatru, Secția Actorie

Activitate profesională

Din 1974 actor la Teatrul Odeon
1971 - 1974 actor la Teatrul Tineretului Piatra Neamț

Roluri în teatru

Teatrul Odeon

Petkov în Soldatul de ciocolată (sau Armele și omul) regia Andrei Șerban
Andrei
în Poveste despre tatăl meu de Radu F. Alexandru, regia Gelu Colceag
Nea Vali, actor în Liniște! Sărut. Acțiune! o adaptare de Peter Kerek după filmul Living in Oblivionde Tom Dicillo, produs de Lemon Sky Production
Timpul în Mă întorc de departe de Claudine Galea, regia Theo Herghelegiu
Şarpele în Micul Prinţ după Antoine de Saint-Exupery, regia Carmen Lidia Vidu
Vânzătorul, Clientul, Prietenul în Ionesco – cinci piese scurte de Eugene Ionesco, regia Alexandru Dabija
Claudius în Hamletmachine de Heiner Müller, regia Dragoș Galgoțiu
Doctorul Collard în Marchizul de Sade de Doug Wright, regia Beatrice Rancea
Primul ministru în Leonce şi Lena de Georg Büchner, regia Alexandru Dabija
Caporalul Hill în Cartofi prăjiţi cu orice de Arnold Wesker, regia Alice Barb
D-nul Reagan în Fraţii de Sebastian Barry, regia Alexandru Dabija
Marele Inchizitor în Fraţii Karamazov după F.M. Dostoievski, regia Sandu Vasilache
Osip în Don Juan a la Russe după A.P. Cehov, regia Gelu Colceag
Jan în Neînţelegerea de Al. Camus, regia Silvia Ionescu
Regele în Escurial de M. Ghelderode, regia Dan Victor
Helicanus, Pescarul, Codoșul în Pericle de W. Shakespeare, regia Alexander Hausvater
Sachi în Carlo contra Carlo de Paul Ioachim, regia Horațiu Mălăele
Pinzon în A treia caravelă de Iosif Naghiu, regia Tudor Mărăscu
Gavrilescu în La ţigănci după Mircea Eliade, regia Alexander Hausvater
Sir William Catesby în Richard III de William Shakespeare, regia Mihai Măniuțiu
Excelenţa Sa de Carro în Arta comediei de Eduardo de Filippo, regia Tudor Mărăscu
Trigorin în Pescăruşul de A.P. Cehov, regia Gelu Colceag
Eminescu în În umbra lui de Nicolescu, regia Tudor Mărăscu
Edmund în Regele Lear de W. Shakespeare, regia Mircea Marin
Emil în Pălăria florentină de E. Labiche, regia Lucian Giurchescu
Silviu în Regina balului de Nicolae Mateescu, regia Gelu Colceag
Aurel în Parola de Petre Vintilă, regia Dinu Cernescu
Necunoscutul în Aşteptarea începe în zori de Petru Vintilă, regia Corado Negreanu
Zidarul în Zidarul de Dan Tărchilă, regia Tudor Mărăscu
Lisimach în Pericle de W. Shakespeare, regia Alexander Hausvater
Jean Andreica în Jean, fiul lui Ion de George Bănică și Nicolae Țic, regia George Bănică
Băiatul în Echipa de zgomote de Fănuș Neagu, regia Alexa Visarion
Andu în Cum s-a făcut de-a rămas Catinca fată bătrână de Nelu Ionescu, regia Eugen Todoran
Creon în Oedip rege de Sofocle, regia Dinu Cernescu
Filip în Dragoste periculoasă de Th. Mănescu, regia Tudor Mărăscu
Dumitrașcu în Descăpăţânarea de Alexandru Sever, regia Tudor Mărăscu
Angelo în Măsură pentru măsură de W. Shakespeare, regia Dinu Cernescu
Zamolxe în Zamolxe de Lucian Blaga, regia Dinu Cernescu
Castris în Patima roşie de Mihail Sorbul, regia Cristian Hadjiculea

Teatrul Tineretului Piatra Neamț

Zigger Zagger în Zigger-Zagger de Peter Terson, regia Cornel Todea
Peter Munk în Inimă rece de Wilhelm Hauff, regia Sanda Manu
Valentin în Valentin şi Valentina de Mihail Roscin, regia Gabriel Negri
Topitorul de nasturi în Peer Gynt de Henrik Ibsen, regia Cătălina Buzoianu
Şeful Gore în Şeful sectorului suflete de Al. Mirodan, regia Gabriel Negri

Colaborări

Teatrul Bulandra

Părintele Chenille în Obiceiuri necurate de Tom Smith, regia Mihai Constantin

Teatrul de Comedie

Pavel Feodorovici Obolialinov, conte în Casa Zoikăi de Mihail Bulgakov, regia Alexandru Tocilescu

Teatrul Metropolis

Nikolski, Lahmatov, şeful în Funcţionarii după A.P. Cehov, regia Alexandru Mâzgăreanu
Shallow în Nevestele vesele din Windsor de W. Shakespeare, regia Alexandru Tocilescu

Film

Die Deutschen
Povestea unui secol (Eva) regia Adrian Popovici
Pictorul regia Marcus Adam
Icon regia Charles Martin Smith
Natasha regia Jack Moudra
Cerberus regia Jan Terlesky
Reîntoarcerea mortului viu: Necropolis regia Ellory Elkayem
Binecuvântat regia Simon Fellow
Inimă neîncoronată regia Peter Patzak
Moş Goriot regia Jean-Daniel Verhaeghe
Cea care revine regia Silvie Aime
Aventurile unei zile regia Petre Năstase
Balanţa regia Lucian Pintilie
Pădurea de fagi regia Cristina Nichituș
Înghiţitorul de săbii regia Alexa Visarion
Labirintul regia Șerban Creangă
Vis de ianuarie regia Nicolae Oprițescu

Teatru radiofonic

Jurământul de Dan Tarchilă, regia Vasile Manta
Fost-au Ştefan Vodă de Ina Sterescu, regia Leonard Popovici
Ştefan cel Mare nu plăteşte tribut de Georgeta Răboj, regia Leonard Popovici
Ştefan cel Mare şi Daniil Sihastrul de Georgeta Răboj, regia Leonard Popovici
Mironosiţele sau învierea lui Cristos de Victor Ion Popa, regia Leonard Popovici
Diavolul alb de John Webster, regia Titel Constantinescu
La farmecul nopţii de Pavel Chihaia, regia Titel Constantinescu
Fuga beizadelelor sau orânduirea cea după dreapta fire de Rene Radu Policrat, regia Cristian Munteanu
Trei camarazi de Erich Maria Remarque, regia Leonard Popovici
Troilus şi Cresida de W. Shakespeare, regia Cristian Munteanu

Data nașterii:  10 mai 1949


doimih

X