Studii

1966 - absolventă a Institutului de Artă Teatrală și Cinematografică, București, Facultatea de Teatru, Secția Actorie, clasa prof. Radu Beligan, Elena Negreanu

Activitate profesională

Din 1980 actriță la Teatrul Odeon
1968 – 1983 actriță la Teatrul "Ion Creangă" București
1966 - 1967 actriță la Teatrul Național Timișoara

Roluri în teatru

Teatrul Odeon

Jeanne în Când Isadora dansa de Martin Sherman, regia Răzvan Mazilu
Floarea în Micul Prinţ după Antoine de Saint-Exupery, regia Carmen Lidia Vidu
Karola în joi.megaJoy de Katalin Thuroczy, regia Radu Afrim
Renee Pelagie în Marchizul de Sade de Doug Wright, regia Beatrice Rancea
Pacienta în Veronika se pregăteşte să moară după Paulo Coelho, regia Gelu Colceag
Actor ambulant în Arden din Feversham dureroasa şi adevărata tragedie a domnului Arden din Feversham, Autor englez anonim din secolul XVI, regia Dragoș Galgoțiu
Guste în Îngerul albastru după "Profesorul Unrat" de Heinrich Mann, regia Răzvan Mazilu
Sabina în Nuntă cu răpiri după Nunta de A.P. Cehov şi Frumoasele Sabine de Leonid Andreev, regia Beatrice Bleonţ
Suzuki, Tov. Chin în M... Butterfly de David Henry Hwang, regia Ada Lupu
Therese în Cumetrele de Michel Tremblay, regia Petre Bokor
Ludmila în Retro de Alexandr Galin, regia Gelu Colceag
Cordelia în Regele Lear de W. Shakespeare, regia Mircea Marin
Angela în Aşteptam pe altcineva de Paul Ioachim, regia Tudor Mărăscu
Lina în Să nu-ţi faci prăvălie cu scară de Eugen Barbu, regia Sanda Manu
Sașa în Serenadă târzie de Alexei Arbuzov, regia Geta Vlad
Olguța în Hotel "Zodia Gemenilor" de Valentin Munteanu, regia Tudor Mărăscu
Omul maimuță în Woyzeck de Georg Buchner, regia Alexa Visarion
Doina în Nu ne naştem toţi la aceeaşi vârstă de Tudor Popescu, regia Dinu Cernescu
Catinca în Cum s-a făcut de-a rămas Catinca fată bătrână de Nelu Ionescu, regia Eugen Todoran
Gianina în Echipa de zgomote de Fănuș Neagu, regia Alexa Visarion
Otilia, Gina în Opinia publică de Aurel Baranga, regia Geta Vlad

Colaborări

Teatrul Ion Creangă - București

Mai în Cine se teme de crocodil de Al. Popovici, regia Olimpia Arghir
Neli în Băiatul cu floarea de Tudor Popescu, regia Cornel Todea
Teatrul African de Valentin Silvestru, regia Petre Bokor
Rol titular în Acțiunea Codalbu regia Ianis Veakis
5 roluri în Povești de H.C. Andersen, regia Andrei Brădeanu
Ducesa nebună în Alice în țara minunilor de Luis Caroll, regia Valeriu Moisescu
Veronica tânără în Emin și Veronica de E. Busuioceanu, regia Marieta Sadova
Domnița Ralu în Iancu Jianu de Al. Mitru, regia Ianis Veakis
Păpușa în Păpușa cu piciorul rupt de V.I. Popa, regia Ileana Cârstea
Ursitoarea în Snoave cu măști de Ion Lucian, regia Ion Cojar
Albinuța în Roata morii de G. Scripca, regia B. Dumitrescu
Loredana în Frumoasa Loredana de A. Bârsan și G. Panko, regia Ion Lucian
Ximena în Cidul de Corneille, regia N.Al. Toscani
Pantera în Poveste neterminată de Al. Popovici, regia Ion Cojar
Angella în Regele cerb de Carlo Gozzi, regia N. Al. Toscani

Teatrul Național Timișoara

Tanți în Nu sunt turnul Eiffel de E. Oproiu, regia Ianis Veakis
Colombina în Mincinosul de Carlo Goldoni, regia Vlad Mugur
Arina în io, Mircea Voievod de Dan Tărchilă, regia Marieta Sadova

Teatrul Țăndărică

Contesa în Bărbierul din Sevilla de Beaumarchais, regia Felix Alexa
Baghera în Cartea Junglei de R. Kipling, regia Mihai Lungeanu
Cenușăreasa în Cenușăreasa de Frații Grimm, regia Silviu Purcărete
Capra în Un lup, capra și trei iezi de Monica Patriciu și George Marcu, regia Gavril Pinte

Alte colaborări

Maria Magdalena în Don Juan moare ca toți ceilalți de Theodor Mazilu, regia Renato Giordano
Curve de lux de R. Iftimovici, regia Mihai Lungeanu (Compania Particulară Maxim)

Filme și emisiuni de radio și televiziune

COMEDIA GAMELOR regia Andrei Brăceanu și Richard Oshanitzky
FANTOMELE SE GRĂBESC regia Cristu Poloxis
VÂNĂTOARE DE LILIECI regia Daniel Bărbulescu
SINGURATECUL DE PE PLANETA ALBASTRĂ regia Romeo Staver
EL, ESTE OMUL regia Romeo Staver
PEUR BLANCHE - Atlantis Film
LES AMANTS - Atlantis Film
Colaborări cu SRTV - spectacole de teatru, divertisment

Premii

Premiul pentru debut pentru rolul Arina din IO, MIRCEA VOIEVOD de Dan Tărchilă, regia Marieta Sadova
Premiul I de interpretare la Festivalul Cântarea României pentru spectacolele CINE SE TEME DE CROCODILI și CEI TREI GRĂSANI (1979)
Premiul Festivalului Salvo Randone, Sciacca, Sicilia pentru DON JUAN MOARE CA TOȚI CEILALȚI de Theodor Mazilu

Data nașterii:  22 aprilie 1944


doimih

X