Studii

2002 – 2006 Facultatea de Teatru, Secția Actorie - Universitatea de arte "George Enescu" Iași,
2007 - 2009 Master Arta Actorului – U.N.A.T.C. București

Activitate profesională

Din 2008 angajată la Teatrul ODEON, București.

Roluri în teatru

Teatrul Odeon

Nina Mihailovna Zarecinaia în Pescărușul, de A.P. Cehov, regia Andrei și Andreea Grosu
Raina în Soldatul de ciocolată (sau Armele și omul) regia Andrei Șerban
Morris
în Refugiul de Jennifer Haley, traducerea Ionuț Grama
Tina în Family Affairs de Rosa Liksom, un spectacol de Radu Afrim
Nadia în Viza de clown de Saviana Stănescu, regia Alexandru Mihail
Sarmisegetuza în Titanic Vals de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija
Tanti Mița, Tincuța în C.F.R. - Cometa, Copilul și Cățelul după texte de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija
Lili în Natură moartă cu nepot obez de Ion Sapdaru, regia Eugen Făt
Visător în Viaţa e vis după Calderón de la Barca, regia Dragoș Galgoțiu
Kristina, Denise în Iadul este amintirea fără puterea de a mai schimba ceva de Jonas Gardell, un spectacol de Mariana Cămărășan și Alexandra Penciuc
Tipesa, Asistenta magicianului, Povestitorul, Chinez, Recepționera, Vecina, Prostituata inocentă în Câtă speranţă de Hanoch Levin, regia Radu Afrim
Terry în Extrem de William Mastrosimone, regia Sorin Militaru
Călugăriţă, doctoriță în Spovedanie la Tanacu de Tatiana Niculescu Bran, regia Andrei Șerban

Colaborări

De ce fierbe copilul în mămăligă de Aglaia Veteranyi, one woman show, regia Dana Coșeru, Teatrul Național Iași
Cameea în Morţi şi vii de Ștefan Caraman, regia Ion Sapdaru, Ateneul Tătărași Iași
Sophia în Ultima splendoare a chinezăriei pure de S. I. Witkiewicz, regia Benoit Vitse, Ateneul Tătărași Iași
Bianca în Îmblânzirea scorpiei de W. Shakespeare, regia Paul Bargetto, Teatrul Național Constanța
Eleva în Steaua fără nume de M. Sebastian, regia Alina Colțeanu, Teatrul Național Constanța
Cathy în Spălăm copilul sau facem altul de Christopher Durang, regia Vincent Masterpaul, Teatrul Național Constanța
Solange în Inimi cicatrizate de Max Blecher, regia Radu Afrim, Teatrul Național Constanța
Wendla în Deşteptarea primăverii de Frank Wedekind, regia Victor Ioan Frunză, Teatrul Maria Filotti Brăila
Martha în And Bjork, Of Course de Thorvaldur Thorsteinsson, regia Radu Afrim, Teatrul Toma Caragiu Ploiești
Nina Zarecinaia în Pescăruşul de A.P.Cehov, regia Mihai Fusu, Teatrul Maria Filloti, Brăila

Film

Maid în Tinereţe fără tinereţe regia Francis Ford Coppola
8 minute regia Florin Kevorkian

Premii

Premiul pentru cea mai bună actriță pentru rolul Nadia din VIZĂ DE CLOWN la Festivalul de Teatru Piatra Neamț – Pledez pentru tine(ri), 2015
Premiul Silvia Dumitrescu-Timică, dedicat tinerelor talente, pentru rolul Sarmisegetuza din spectacolul Titanic Vals, Fest (in) pe Bulevard, 2014

Data nașterii:  10 septembrie 1982


doimih

X