Data nașterii: 19 decembrie 1960

Studii

Absolvent al I.A.T.C. I.L Caragiale , București , Secția Actorie, Clasa Olga Tudorache, Promoția 1984

Roluri în teatru

Teatrul Odeon

Piotr Nikolaevici Sorin - Pescărușul de A.P. Cehov, regia Andrei și Andreea Grosu
Bujor
Poveste despre tatăl meu de Radu F. Alexandru, regia Gelu Colceag
BasilioViaţa e vis după Calderón de la Barca, regia Dragoș Galgoțiu
ShamashEpopeea lui Ghilgamesh regia Dragoș Galgoţiu
IachimoCymbeline de William Shakespeare, regia Laszlo Bocsardi
Abatele de CoulmierMarchizul de Sade de Doug Wright, regia Beatrice Rancea
NaratorulPortretul lui Dorian Gray după Oscar Wilde, regia Dragoș Galgoțiu
ArdenArden din Feversham dureroasa şi adevărata tragedie a domnului Arden din Feversham, Autor englez anonim din secolul XVI, regia Dragoș Galgoțiu
LeandroCafeneaua de Carlo Goldoni, regia Dragoș Galgoțiu
MarcM... Butterfly de David Henry Hwang, regia Ada Lupu
ToreadorulPoetul în New York de Federico Garcia Lorca, regia Camelia Maxim
Hiero, Marchizul Feltri, Carlos, Marchizul de Folencour – Saragosa 66 de zile de J. Potocki, regia Alexandru Dabija
IvanFraţii Karamazov după F.M. Dostoievski, regia Sandu Vasilache
StrăinulUppercut stânga de Joel Jouanneau, regia Dragoș Galgoţiu
BărbatulVorbeşte-mi ca ploaia și lasă-mă să te ascult de Tennessee Williams, regia Răzvan Mazilu
Jack SpintecătorulLulu de F. Wedekind, regia Dragoş Galgoţiu
Un înger – Tragica istorie a doctorului Faust de Cristopher Marlowe, regia Dragoș Galgoțiu
Sir Robert Brackenbury - Richard III de William Shakespeare, regia Mihai Măniuțiu

Dublul – Demonul meschin de Feodor Sologub, regia Adrian Giurgea
Lawrence al ArabieiLa ţigănci după Mircea Eliade, regia Alexander Hausvater
CosmaCosma de Panait Istrati, regia Jean Francois Le Garec
Tosan... Au pus cătuşe florilor... de Fernando Arrabal, regia Alexander Hausvater

 

Colaborări

Teatrul Municipal, Ploiești

Claudio – Mult zgomot pentru nimic de W. Shakespeare, regia Dragoș Galgoțiu
Logodnicul – Matca de Marin Sorescu
Tom – Menajeria de sticlă de Tennessee Williams, regia Silviu Fusu
Radu – Îndrăgostiții de la 9 seara de Adrian Dohotaru, regia Harry Eliad
Regia spectacolelor Cameristele de Jean Genet și Matca de Marin Sorescu

Teatrul de Stat Oradea

Z  - Apa de Dumitru Solomon, regia Victor Ioan Frunză  ( Spectacol distins cu Marele Premiu la Festivalul Săptămâna Teatrului Scurt, Oradea, Ediția VI – A, 1984)
Scula rea  - Satul blestemat de Mircea Bradu, regia Sergiu Savin  (Premiul de interpretare la Gala dramaturgiei românești ediția III- a , Timișoara  1985)
Fifi – Fata Morgana  de Dumitru Solomon, regia Victor Ioan Frunză
Daniel Corban – Capcana pentru un om singur de Robert Thomas, regia Sergiu Savin
Tudor– Întoarcerea tatălui risipitor de Mircea Bradu, regia Sergiu Savin

Colaborări

Titus Lartius – Coriolanus de  W. Shakespeare, regia Alexandru Darie, Teatrul  Lucia Sturdza Bulandra, București
Samuel – La femme adultere de Vladimir Ghika, regia Anca Berlogea, proiect susținut de ICR și Signis, reprezentații în limba franceză la Paris, Aubrive și Bruxelles
El –Medee  Materiau de Heiner Muller, regia Dragoș Galgoțiu, Theatre le verbe fou, Festivalul de la Avignon, spectacol în limba franceză.
Căpitanul – Woyzeck de G. Buchner, regia Dragoș Galgoțiu, Teatrul Lucia Sturdza Bulandra, București
Vonski – Anna Karenina de Lev Tolstoi, regia Sandu Vasilache, Teatrul de Comedie, București
Petru , Străinul – Memoria celor care au trecut, după Evanghelia lui Ioan, regia Dragoș Galgoțiu, Anca Berlogea, producție Uniter /Signis/Orion, proiect finanțat de cultura 2000. Spectacol prezentat în limba franceză și limba spaniolă. Turneu în Franța și Spania.
Leontes – Poveste de iarnă de W.  Shakespeare, regia Dragoș Galgoțiu, Altfest și Centrul Cultural Ion Manu
Oberon - Visul unei nopți de vară de W. Shakespeare, regia Beatrice Rancea,  Arcub, București
Kader – Les departs, text și regie  J. F. le Garrec, spectacol  în limba franceza, Compagnie Pirate, La Roche Sur-Yon, Franța.
Omul Meteor  – Alienare de Rod Steward, regia Scott Johnstone, Teatrul de Comedie,  București
Serge - La cincizeci de ani ea descoperea marea de Denise Chalem, regia Dragoș Galgoțiu, Teatrul Foarte Mic, București

Studioul Casandra al I.A.T.C.

Matei Boiu –  Suflete tari de Camil Petrescu , Studioul Casandra, regia profesor Olga Tudorache.
Mack - Joia dulce de John Steinbeck, Studioul Casandra, regia profesor asistent Adriana Popovici
Jupiter – Amphitryon de Peter Hacks, regia Cristina Ioviță, Studioul Casandra

Film și Televiziune

Carlos – Delfin Pentagon, regia Adrian Popovici și Pascal Ilie Virgil, Artis Film
Bujor – Poveste despre tatăl meu, regia Gelu Colceag,  producție TVR
Napoleon III - Maximilian Von Mexiko, regia Franz Leoplold Schmelzer, produs de Arte TV, ZDF
Cole- Dead in Tombstone, regia Roel Reine, produs de Universal 1440 Entertainment
Zarka – Werewolf-the beast among us,  regia Louis Morneau, produs de universal 1440 Entertainment și Capital Arts Entertainment
Dimitri – Born to raise hell, regia Lauro Chartrand, produs de Voltage Pictures, Steamroller Productions
Vasile – Anaconda. Trail of Blood, regia Don Fauntleroy , produs de Stage 6 films, Hollywood Media Bridge
Vlad –  Ghouls, regia  Gary Jones, produs de Active Entertaiment
Tatăl – Iubire de-o noapte, regia Florin Kevorkian, produs de Parafilm România,  scurt metraj
Apostolul Petru – Tod in Rom: Petrus, regia Martin Papirowski, producție ZDF
Profesorul – Happy End, regia Radu Potcoavă, produs de Paradox Film România
Berehzkov – The Detonator, regia Po Chih Leong, produs de Andrew Stevens Entertainment
Comisar David - Martor fără voie, regia Andy Lupu,  serial TV, produs de Antena  1
Aslan – Black Dawn, regia Alexander Gruszynski, produs de Sony Pictures
Capitaine Bersumee - Les rois maudits, regia Josee Dayan, serial TV produs de France 2
German officer – Youth without youth, regia Francis Ford Coppola, produs de American Zoetrope
Grigory Potemkin – Catherine the Great, film TV, regia John Paul Davidson, produs de Brook Lapping Productions
Michelangelo Buonarroti – Michelangelo Superstar,  regia Wolfgang Ebert, film TV produs de ZDF, Arte TV
Vlad Dracul în Vlad Țepeș, regia Joe Chappelle
Maiorul în Dușmanul dușmanului meu, regia Gustavo Graef-Marino
Zaysan – The Marksman,  regia Marcus Adams, produs de Andrew Stevens Entertainment
Dr. Franz Gustav -7 seconds,  regia Simon Fellows,  produs de Andrew Stevens Entertainment
William Adams – Gefangen im reich des shogun,  regia Bernd Liebner,  film TV produs  de ZDF, Arte TV
Piciu Drăgan – Hacker, regia Alexandra Gulea, film serial produs de TVR
Rudy –Patima roție de Mihail Sorbu, regia Geo Saizescu, producție TVR
Borțun – Detectiv fără voie – regia Silviu Jicman, serial TV, produs de TVR
Prezan – Tu ne marcheras jamais seul , regia Gilles Chevallier, produs de Leo et Cie
Vlad, Dracula’s father – Dark Price. The true story of Dracula, regia  Joe Chappelle,  produs de Pueblo Productions
Scientist – The incredible genie, regia Alexander Cassini,  produs de Fool Moon Entertainment
Major – Diplomatic Siege, regia Gustavo Graef Marino,  produs de Trimark Pictures
Mr. Stenson – Teenage Space Vampires,  regia Martin Wood, produs de Canarom productions
Cornelisz  - Meuterei auf der Batavia, regia Martin Papirowski,  producție ZDF TV
Bartender –Phantom Town, regia Jeff Burr,  produs de Canarom Films
Flic – Vertiges- homocide conjugal, regia  Gerard Cuq, produs de Alizes Films, M6
Lăutaru – Spitalul special de Iosif Naghiu, regia Silviu Jicman, productie TVR
Chief of demonstrators – Nobody’s children, regia David Wheatley, Filmex Romania, USA Pictures
Onică – Casa din vis, regia Ioan Cărmăzan, produs de Romania Film
Tudor – Cântec în zori, regia Dinu Tănase, producție Romania Film
Flaviu – Pădureanca, regia Nicolae Mărgineanu, produs de România Film
Victor Bălosu- Moromeții, regia Stere Gulea,  produs de România Film
Marcel –Pas în doi, regia Dan Pița,  produs de România Film
Ilarie – Plecarea vlașinilor, regia Mircea Drăgan, produs de România Film


doimih

X