Studii

2008 - Doctor în Teatru, UNATC București
1975 - I.A.T.C „I.L.Caragiale”, Facultatea de Teatru- secţia Actorie, clasa prof. univ. Sanda Manu

Activitate profesională

1985-1990, profesor asociat la I.A.T.C-Bucureşti
1994-2004, profesor la Academia de Arte „Luceafărul”, Catedra Arta actorului.
2004- 2009, profesor asociat la Universitatea Hyperion, Bucureşti, Catedra Arta actorului
2004- 2012, profesor asociat la Universitatea “Spiru Haret”, Bucureşti, Catedra Arta actorului
Din anul 2008, profesor asociat la U.N.A.T.C- Bucureşti, Facultatea de Teatru, catedra Arta actorului.
Din 1981 actor la Teatrul Odeon
1975–1981 actor la Teatrul de Stat Oradea

Roluri în teatru

Teatrul Odeon

Bernis, Preotul fanatic, Colonelul Kraus în Svejk după Jaroslav Hašek, regia Alexandru Dabija
Voltaire, Ludovic al XV-lea în Casanova după Memoriile lui J. Casanova de Seingalt, scrise de el însuşi, regia Dragoș Galgoțiu
Imy în Poveste despre tatăl meu de Radu F. Alexandru, regia Gelu Colceag
Flake în Ascensiunea lui Arturo Ui poate fi oprită de Bertolt Brecht, regia Dragoș Galgoțiu
Luciano Zavani în Când Isadora dansa de Martin Sherman, regia Răzvan Mazilu
Vanitosul în Micul Prinţ după Antoine de Saint-Exupery, regia Carmen Lidia Vidu
Theseus în Pyramus & Thisbe 4 You după William Shakespeare, regia Alexandru Dabija
Lou, Domnul De Witt în Camera de hotel - o trilogie de Barry Gifford, regia Alexandru Dabija
Hangiul în Ultima femeie a Senorului Juan de Leonid Juhovitki, regia Vladimir Granov
Doctorul, Domnul în Ionesco – cinci piese scurte de Eugene Ionesco, regia Alexandru Dabija
Charlotte von Mahlsdorf în Sunt propria mea soţie de Doug Wright, regia Beatrice Rancea
Pilulă în Aventurile lui Habarnam după Nikolai Nosov, regia Alexandru Dabija
Bufon în Cymbeline de William Shakespeare, regia Laszlo Bocsardi
Gaev, Leonid Andreevici în Livada de vişini de A.P. Cehov, regia Sorin Militaru
Paulo Coelho în Veronika se pregăteşte să moară după Paulo Coelho, regia Gelu Colceag
Shakebag, ucigaş în Arden din Feversham dureroasa şi adevărata tragedie a domnului Arden din Feversham, Autor englez anonim din secolul XVI, regia Dragoș Galgoțiu
Conu Leonida faţă cu reacţiunea de I.L. Caragiale, regia Mihai Măniuţiu
Asistent în Morţi şi vii de Ștefan Caraman, regia Ana Mărgineanu
Conducătorul caravanei în Alchimistul după Paulo Coelho, regia Anca Maria Colțeanu
Ofiţerul pilot în Cartofi prăjiţi cu orice de Arnold Wesker, regia Alice Barb
Kiepert în Îngerul albastru după "Profesorul Unrat" de Heinrich Mann, regia Răzvan Mazilu
Astă seară se improvizează de L. Pirandello, regia Alexa Visarion
Fraţii Karamazov după F.M. Dostoievski, regia de Al. Vasilache
Avea două pistoale cu ochi albi şi negri de Dario Fo, regia Grigore Gonța
Pandolfo, patron de tripou în Cafeneaua de Carlo Goldoni, regia Dragoș Galgoțiu
Lopez, Momo, Felipe, comandorul, evreu, fariseul în Saragosa – 66 de zile după Jan Potocki, regia Alexandru Dabija
Don Juan a la Russe după "Piesă fără titlu" de A.P. Cehov, regia Gelu Colceag
...au pus cătuşe florilor... de F. Arrabal, regia Alexander Hausvater
Primarul Londrei în Richard III de William Shakespeare, regia Mihai Măniuțiu
Mincinosul de Carlo Goldoni, regia Vlad Mugur
Tango de Slawomir Mrozek, regia Laurian Oniga
Pălăria florentină de Labiche, regia Tudor Mărăscu
Opera rânjetului de Dario Fo, regia Dragoș Galgoţiu
Poetul în Dragostea Prințesei
Cocoșelul în Cocoșelul neascultator de Ion Lucian, regia Ion Lucian
Gică Hau-Hau în Să nu-ți faci prăvălie cu scară de Eugen Barbu, regia Sanda Manu
Zidarul tânăr în Zidarul de Dan Tărchilă, regia Tudor Mărăscu

Teatrul de Stat Oradea

Udrea în Steaua fără nume de M.Sebastian, regia S.Gille Otto, 1975
Wilson în Bomba zilei de Ben Hecht, regia S.Gille Otto, 1976
Adrian în Balconul de D.R.Popescu, regia Alex.Colpacci, 1976
Oviello în Fântâna Trevi de Gian Lorenzo Bernini, regia Sergiu Savin, 1976
Russel în Hotărârea de Mircea Bradu, regia Alexandru Colpacci, 1977
Pepelea în Sânziana şi Pepelea de V.Alecsandri, regia S.Savin, 1977
Soldatul în 1877 de Viorel Horj, regia S.Gille Otto, 1977
Viorel Scurtuleț în Piatră la rinichi de Paul Everac, regia S.G.Otto, 1977
XX în Emigranții de S.Mrozek, regia Alexandru Colpacci, 1977
Ciriviș în Capul de rățoi de G.Ciprian, regia Sergiu Savin, 1978
Ralph Austin în Fluturii sunt liberi de L.Gershe, regia S.Gille Otto, 1978
Bucur în Occisio Gregorii in Moldavia regia Ion Olteanu, 1978
Leandre în Vicleniile lui Scapin de Moliere, regia Domniţa Munteanu, 1978
Ricco Verri în Astă seară se improvizează de L.Pirandello, regia Al.Colpacci, 1978
Corifeul în Rhesos (Regele Trac) de Euripide, regia Sergiu Savin, 1979
Despreux în Madame Sans Gene de V.Sardou, regia S.Gille Otto, 1979
Lorenzo în Inima de Mircea Bradu, regia Alex. Colpacci, 1979
Tipătescu în O scrisoare pierdută de I.L.Caragiale, regia Al.Colpacci,1979
Zapo în Picnic pe câmpul de luptă de Fernando Arrabal, 1980
Gabi în Noi, bărbații de M.Gyorgy, regia Gabor Yozsef , 1980
Strângând a vremii trudă într-un ceas scenariul şi regia Mircea Constantinescu pe texte de I.L.Caragiale, Eschil, W.Shakespeare, Eminescu, J.P.Sartre, B.Brecht, 1980

Colaborări

Scapino de Moliere, regia Alexandru Dabija, Teatrul Nottara
Eunucul de Terențiu, regia Mihai Mălaimare, Teatrul Bulandra
Clovnii scenariu și regia Mihai Mălaimare, Teatrul Național București
Mantaua după Gogol, regia Mihai Mălaimare, Teatrul Național București
Tartuffe de Moliere, regia Laurian Oniga, Studioul de teatru Casandra, București

Filme

Omul zilei regia Dan Pița
Scopul şi mijloacele regia Dan Marcoci
Cenuşa din urne regia Frieder Schuller
Rochia albă de mireasă regia Dan Pița
Pas în doi regia Dan Pița
Aşteptând un tren regia Mircea Veroiu
Ştefan Luchian regia Petru Mărgineanu
Bietul Ioanide regia Dan Pița
Mai presus de orice regia Nicolae Mărgineanu și Dan Pița
Ce-ai cu mine, Doamne? (Tudor Arghezi), regia Grid Modorcea (film de televiziune)
Hideous!
Train de vie (Trenul vieţii, Le Chef), regia Radu Mihăileanu
Aliens in the Wild/Wild West
Mimic: Sentinel/Cauză şi efect 3
Hacker
Hellraiser: Deader
Celălalt
Portrete în pădure regia Dinu Tănase
Umilință
Stropi

Colaborator la emisiuni de divertisment, teatru radiofonic și teatru TV

Teatru radiofonic

Peste 100 de roluri

Activitate regizorală

  • asistent de regie la spectacolul Eunucul de Terenţiu I.A.T.C., Bucureşti, 1986
  • asistent de regie la spectacolul Mioriţa de Valeriu Anania, I.A.T.C, Bucureşti, 1986
  • regia spectacolului Baba Hârca de Vasile Alecsandri, I.A.T.C, Bucureşti, 1987
  • asistent de regie la spectacolul Mincinosul de Carlo Goldoni, regia Vlad Mugur, Teatrul Odeon Bucureşti, 1991
  • regia spectacolului Hora domniţelor, Academia de arte Luceafărul, Bucureşti, 1996
  • regia spectacolului Cerere în căsătorie de A.P.Cehov, Academia de arte Luceafărul Bucureşti, 1999
  • regia spectacolului Flecărelile femeilor de Carlo Goldoni, Universitatea Hyperion Bucureşti, 2006
  • regia spectacolului Stele în lumina dimineţii de Alexandr Galin, Universitatea Hyperion Bucureşti, 2006
  • regia spectacolului Gâlcevile din Chioggia de Carlo Goldoni, Universitatea Spiru Haret Bucureşti, 2007
  • regia spectacolului Gâlcevile din Chioggia de Carlo Goldoni, U.N.A.T.C., Bucureşti, 2010
  • regia spectacolului Domnişoarele din Avignon de Jaime S. Universitatea Spiru Haret Bucureşti, 2011
  • regia spectacolului Preţioasele ridicole de Moliere, Universitatea Spiru Haret Bucureşti, 2011

Premii

Premiul de excelență pentru întreaga echipă de actori pentru spectacolul …Au pus cătuşe florilor…la Gala UNITER (1992)
Premiul de interpretare la Festivalul de Teatru de la Satu Mare pentru rolul din spectacolul Balconul(1978)
Premiul de interpretare la Festivalul de Teatru Piatra Neamț pentru rolul din spectacolul Emigranţii(1977)

Data nașterii:  24 ianuarie 1952


doimih

X