Studii

Universitatea de Arte “George Enescu” Iaşi, Facultatea de Teatru, Secţia Arta Actorului Mânuitor de Păpuşi şi Marionete, clasa prof. Natalia Danaila, Ion Sapdaru, Tatiana Ionesi

Roluri în teatru

Teatrul Odeon

Stepan în Fugarii, după A.P. Cehov, regia Alexandru Dabija
Constructorul Halvard Solness în Constructorul Solness, de Henrik Ibsen, traducerea și adaptarea Sânziana Stoican
Canibalul instrumentist în Jurnalul lui Robinson Crusoe, un musical după Insula de Gellu Naum, regia Mihai Mănuțiu
Semion Semionovici Medvedenko în Pescărușul, de A.P. Cehov, regia Andrei și Andreea Grosu
Malvati în Kepler-438b de Guillem Clua, regia Bobi Pricop
Nikola în Soldatul de ciocolată (sau Armele și omul) regia Andrei Șerban
Doyle
în Refugiul de Jennifer Haley, traducerea Ionuț Grama
Kovarik, Un bețiv, Un ofițer în Svejk după Jaroslav Hašek, regia Alexandru Dabija
Nina în Family Affairs de Rosa Liksom, un spectacol de Radu Afrim

Colaborări

Teatrul Tineretului din Piatra Neamț

Un alegător, Fane, Pianistul în Votați…Escu după Tudor Muşatescu, regia Felicia Dalu
Kav în Cocoşei şi puicuţe de Willy Russell, regia Vlad Massaci
Pianistul în Bekkanko de Assaya Fujita, regia Cristian Juncu
Don Alonso în Don Juan de Moliere, regia Mircea Anca
Banditul 4 în Francesca a fost răpită de Dario Fo, regia Erwin Simsensoh
B în Crave de Sarah Kane, regia Christian Bennedetti
Oz în Vrăjitorul din Oz adaptare de Eduard Covali şi Paul Findrihan, regia Maria Mierluţ
Peşte în Santiago el Campeon de Ştefan Caraman, regia Horaţiu Mihaiu
Chioru în Avarul adaptare de Cristian Juncu, regia Cristian Juncu
Bogdan în Apus de soare de B. St. Delavrancea, regia Ştefan Iordănescu
Portarul în Realegerea lui Suţu de Dumitru Crudu, regia Alexandru Berceanu
Corbaccio, Sir Politik în Volpone de Ben Jonson, regia Louise Dănceanu
Bufonul, Lavatch în Totul e bine când se sfârşeşte cu bine de W. Shakespeare, regia Ştefan Iordănescu
Romeo, Grumio, Trinculo, Regele Hamlet, Polonius în Shakespeare reîncărcat adaptare şi regie Ştefan Iordănescu
Valuev în L’amour toujours după Boulat Okudjava, regia Louise Dănceanu
Michel în Faţă în faţă de Francis Joffo, regia Sorin Misirianţu
Vaisuzu în Întâmplări dintr-un oraş cu proşti de Moshe Gherşenzon, regia Dan Tudor
Nicollo în Angajare de clovn de Matei Vişniec, regia Louise Dănceanu
Lloyd în Liniște! Se repetă… de Michael Frayn, regia Sorin Militaru
Petr în Povestiri despre nebunia (noastră) cea de toate zilele de Petr Zelenka, regia Radu Afrim
Cucosu’ în OO! creație colectivă după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija
Luna în Referințele la Dali mă excită de Jose Rivera, regia Miruna Dinu
Ministrul modelor în Regele gol de Evgheni Schwartz, regia Cristian Pepino
El în Râs nervos de Christopher Durang, regia Szabo K. Istvan
Vlad în 5 minute miraculoase în Piatra Neamţ de Peca Ştefan, regia Ana Mărgineanu
Herr Paul în Herr Paul de Tankred Dorst, regia Radu Afrim
Părintele Balthazar în Cu dragostea nu-i de glumit de Alfred de Musset, regia Alexandru Dabija
Fruntașul în Soldații de Zalán Tibor, regia Szabó K. István
Peca, Dumnezeu în România 21 de Peca Ştefan, regia Pia Furtado
Victor în Yerma de Federico Garcia Lorca, regia Beres Laszlo
Japonezul în Audiţia de Alexandr Galin, regia Szabó K. István
Claunadus Dabadaus în Ţara lui Claunadus Dabadaus un spectacol de Loredana Grigoriu
Csabi în Eu te iubesc, eu te omor! de Sorin Oros, regia Tudor Tăbăcaru
Ion în Iote-I şi p-ăştia! după Leonid Filatov, regia Tudor Tăbăcaru
Rashess în Cu dricu’ la nuntă de Hanoch Levin, regia Louise Dănceanu
Bim în Puck în căutarea curcubeului un spectacol de Loredana Grigoriu
Cezar în Karaoke creaţie colectivă, regia Alexandru Dabija
Vince în Tape de Stephen Belber, regia Răzvan Muraru
Un bărbat (femeia în rochie, un asiatic, prima stewardesă) în Dragonul de aur de Roland Schimmelpfennig regia Cristian Ban
Arkasa în Gărgărițele se întorc pe pământ de Vasili Sigarev, regia Alexandru Mâzgăreanu
Cezărel, Cucoșu’ în O…ladă creație colectivă după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija
Însoțitorul lui Hippolytos, Vestitorul în Hippolytos după Euripide, regia Horațiu Mihaiu
Țăranul, Rănitul, Al doilea domn în Contra Iubirii de Esteve Soler, regia Bobi Pricop
Scapino în Vicleniile lui Scapino de Molière, regia Alexandru Mâzgăreanu
Harold Gorringe în Black Comedy de Peter Shaffer, regia Cristian Ban
Junghiuri de Bob Jude Ferrante, regia Alex Mihail (Teatrul Л Buni, Piatra Neamţ)
Chiriţa în provincie de V. Alecsandri, regia Ion Sapdaru (Teatrul Naţional Iaşi)
Visul unei nopţi de vară de W. Shakespeare, regia Ion Sapdaru (Teatrul Naţional Iaşi)
Mefisto în Faust de Goethe (spectacol de marionete), regia Ana Vladescu, 2000
Axel în Mai întâi te naști de Line Knutzon, regia Radu Afrim (Teatrul Andrei Muresanu, Sfântu Gheorghe)

Film

Apariție în Last day of December regia: Bogdan George Apetri (scurtmetraj)
Apariție în Youth without youth regia: Francis Ford Coppola
El în Three in a boat regia: Răzvan Muraru (scurtmetraj)
Paznic în Once for the money regia: Răzvan Muraru (scurtmetraj)
Bărbatul în Oxygen regia: Adina Pintilie
Doctorul Baciu în Cu lapte, fără zahăr regia: Andrei Florescu, Răzvan Macovei (scurtmetraj)

Premii

Premiul Fundaţiei pentru Teatru şi Film “Tofan” acordat tinerelor speranţe ale teatrului şi filmului românesc, 1999
Premiul pentru cel mai bun actor în rol principal - rolul Herr Paul - Festivalul Internaţional de Teatru „Atelier” Baia Mare, 2010

Muzică originală

Gâlcevile din Chioggia de Carlo Goldoni, regia Alexandru Dabija (Teatrul Naţional Iaşi),
Recital M. Eminescu, regia Ion Sapdaru (Teatrul Naţional Iaşi)
Moment Meşterul cel slut – în spectacolul de Crăciun 1999, regia Cornel Todea (Teatrul Naţional Bucureşti)
Avarul, adaptare de Cristian Juncu, regia Cristian Juncu
Peţitoarele, după A. Tzagareli, regia Ion Sapdaru (Teatrul Naţional Iaşi)
Kalo Mitraş de Miloslav Klima, regia Ion Iurcu (Teatrul de Marionete Arad)
Audiţia de Alexandr Galin, regia Szabó K. István
Ţara lui Claunadus Dabadaus, un spectacol de Loredana Grigoriu
Iote-i şi p-ăştia! după Leonid Filatov, regia Tudor Tăbăcaru
Puck în căutarea curcubeului, un spectacol de Loredana Grigoriu
Hippolytos după Euripide, regia Horațiu Mihaiu
Contra Iubirii de Esteve Soler, regia Bobi Pricop
Black Comedy de Peter Shaffer, regia Cristian Ban
“Limba română” – în spectacolul coregrafic Zic Zac, de Andrea Gavriliu
Roton – muzica pentru casetele de poveşti: Poveştile bunicilor, Zgârcita şi copilul de piatră, Crăiasa Zăpezii

Muzică de film

Three in a boat – regia Răzvan Muraru (scurtmetraj)

Data nașterii:  05 aprilie 1975


doimih

X