Studii

Institutul de Teatru și Film, București, secția actorie, clasa prof. Olga Tudorache

Activitatea profesională

Din 1989 actor la Teatrul Odeon
1981–1989 actor la Teatrul Ion Creangă, București
1980–1981 actor la Teatrul de Stat Baia Mare

Roluri în teatru

Teatrul Odeon

Ştefan, vecin în Trei generații De Lucia Demetrius, regia artistică Dinu Cernescu
Don Giovanni, Pierrot, Croitorul în Casanova după Memoriile lui J. Casanova de Seingalt, scrise de el însuşi, regia Dragoș Galgoțiu
Un doctor în Un tramvai numit dorință de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu
Povestitorul în Pescarul și sufletul său după Oscar Wilde, regiaCarmen Lidia Vidu
Croitorul în Ascensiunea lui Arturo Ui poate fi oprită de Bertolt Brecht, regia Dragoș Galgoțiu
Ziggy Fluß în Sunt propria mea soţie de Doug Wright, regia Beatrice Rancea
Şurubel în Aventurile lui Habarnam după Nikolai Nosov, regia Alexandru Dabija
Guiderius în Cymbeline de William Shakespeare, regia Laszlo Bocsardi
Nebun azil în Marchizul de Sade de Doug Wright, regia Beatrice Rancea
Tatăl Ranevskăi, Liubovi Andreevna în Livada de vişini de A.P. Cehov, regia Sorin Militaru
Un cetăţean în Conu Leonida faţă cu reacţiunea de I.L. Caragiale, regia Mihai Măniuţiu
Omul cu educaţie fizică în Cartofi prăjiţi cu orice de Arnold Wesker, regia Alice Barb
Mirele în Nuntă cu răpiri după Nunta de A.P. Cehov şi Frumoasele Sabine de Leonid Andreev, regia Beatrice Bleonţ
Trimisul suedez în Ivan cel Groaznic de Bulgakov, regia Beatrice Bleonţ
Haimanaua în Domnişoara Nastasia de G.M. Zamfirescu, regia Horea Popescu
Brighella în Carlo contra Carlo de Paul Ioachim, regia Horațiu Mălăele
Călugărul în Escurial de M. Ghelderode, regia Dan Victor
Regele Lear de W. Shakespeare, regia Mircea Marin
Astă seară se joacă fără piesă de L. Pirandello, regia Alexa Visarion
Fraţii Karamazov dupa F.M. Dostoievski, regia Alexandru Vasilache
Saragosa – 66 de zile după Jan Potocki, regia Alexandru Dabija

Colaborări

Teatrul Ion Creangă

Prinţul rătăcitor în Crăiasa Zăpezii
Percinet în Romanţioşii de E. Rostand
Grigore în Băiatul şi floarea de T. Popescu
Haralamb în Toate pânzele sus de Radu Tudoran
Drogatul în Cădere liberă de C. Mortimer
Ştefan Vardia în Nota zero la purtare de O. Sava
Prinţul în Cenuşăreasa dramatizarea și regia Ion Lucian

Teatrul de Stat Baia Mare

Urechiatu în Mobilă şi durere de Teodor Mazilu
Piccolo în Speranţa nu moare în zori de R. Guga
Patriciu Grigorescu în Anchetă asupra unui tânăr care nu a făcut nimic de A. Dohotaru
Băiatul ploios în Două teatre de J. Szanieavski

Altele

Celino în Act veneţian de Camil Petrescu (Teatrul Evreiesc de Stat și Teatrul Excelsior)
John Brownlaw în Un week-end de adio de W.D. Home (Teatrul George Ciprian Buzău)
Contele Almaviva în Bărbierul din Sevilla de Beaumarchais (Teatrul George Ciprian Buzău)
Victor în Aşteptam pe altcineva de Paul Ioachim (Teatrul George Ciprian Buzău)
Dan, Aga Carasol, Locotenentul în A treia ţeapă de Marin Sorescu (Teatrul Bulandra)

Data nașterii:  22 noiembrie 1955


doimih

X