Studii

2009-2011 - Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică „I. L. Caragiale” Bucureşti; Masterat Arta Actorului, clasa prof. univ. dr. Gelu Colceag
2006-2009 - Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică „I. L. Caragiale”, București, Secția Actorie, clasa prof. lect. univ. Andreea Vulpe; coord. univ. prof. Doru Ana

Activitate profesională

Din 2013 actriţă la Teatrul Odeon.
2011 - 2013 actriţă la Teatrul Tineretului, Piatra Neamţ

Roluri în teatru

Teatrul Odeon

Raina în Soldatul de ciocolată (sau Armele și omul) regia Andrei Șerban
Sora lui Gregor
în Kafka. 5 vise regia Dragoș Galgoțiu
Doctorul Heveroch în Svejk după Jaroslav Hašek, regia Alexandru Dabija
Eliza, fiica Ruxandrei în Trei generații De Lucia Demetrius, regia artistică Dinu Cernescu
Nanette, Dna. F., Leah, Manon în Casanova după Memoriile lui J. Casanova de Seingalt, scrise de el însuşi, regia Dragoș Galgoțiu
Gena în Titanic Vals de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija

Colaborări

Winnie în Ce zile frumoase! de Samuel Beckett, regia Sânziana Stoican, unteatru, 2012
Ea în Frumoasa călătorie a urşilor panda de Matei Vişniec, regia Adrian Tamaş, Teatrul Tineretului, Piatra Neamţ, 2013
Porumbiţa în Iote-i şi p-ăştia de Leonid Filatov, regia Tudor Tăbăcaru, Teatrul Tineretului, Piatra Neamţ, 2012
La fille în Un riche et trois pauvres de Louis Calaferte, regia Alain Sabaud și Florin Didilescu, Teatrul Ioan Slavici Arad și Trupa Amifran, 2011
Lena în Ceo de Stig Larsson, regia Andreea Vulpe, Teatrul Nottara, 2011
Nina Zarecinaia în Pescăruşul de A. P. Cehov, regia Andreea Vulpe, Teatrul Toma Caragiu, Ploiești 2010
Laura Dame în Dacă n-ai mai fi... de Florian Zeller, regia Carmen Veștemeanu, Teatrul Foarte Mic, București 2010
Chat Noir în Le Dragon de D.Schwartz, regia Mathieu Loiseau, Compania La Jacqueline Paris, producție a Festivalului din Phalsbourg, Franța, 2009
Lucia în Stella de Goethe, regia Ștefan Iordănescu, Teatrul Ioan Slavici, Arad, 2006

UNATC

Roza în Nefericiții de Fust Milan, regia Zsuzsana Kovacs, 2011
Bee, Jo, Alex în Chinezii de Michael Frayn, regia Andreea Vulpe, spectacol de licenţă, 2009
Eleva în Lecția de Eugen Ionescu, regia Ramona Iacob, spectacol de licenţă regie, 2009

Filme

Un câine care n-a meritat să fie copil, scurt metraj, regia Delia Pantecan, 2013
Iulia Popescu în 2+2, lung metraj, regia Thomas Ciulei, 2012
Ea în J’ai fait un reve, scurt metraj, regia Carmen Veştemeanu, 2012
Miruna Jipescu în Bună, ce faci?, lung metraj, regia Alexandru Maftei, 2011
Fata de 17 ani în The Wistleblower, lung metraj, regia Larysa Kondracky, 2011
Ea în Cafea Albă, scurt metraj regia Mara Trifu, 2011
Raluca în Paul şi Cristina, scurt metraj, regia Volentiru Ion, 2009
Prima dimineață după, documentar, regia Matei Lucaci, 2009
Iubita de la Ploiești în TVR- Oameni celebri-Ticu Dumitrescu, documentar, 2009
Alexandra în Bune dimineți, scurt metraj, regia Paul Manolescu, 2007

Premii

Marele premiu al FNTi București pentru spectacolul Trădare de Harold Pinter, 2014
Premiul pentru cea mai bună actriță pentru rolul Emma din spectacolul Trădare de Harold Pinter la Maratonul de Teatru Independent Fringe București, 2014
Premiul pentru cea mai bună actriţă în rol principal pentru rolul Winnie din spectacolul Ce zile frumoase! de Samuel Beckett, Festivalul Naţional de Teatru Independent 2013
Marele Premiu "Ştefan Iordache" pentru rolul Winnie din spectacolul Ce zile frumoase! de Samuel Beckett, Gala Hop 2012
Premiul pentru cea mai bună actriță în rol principal într-un spectacol de regie pentru rolul Roza din spectacolul Nefericiții de Fust Milan, Gala Absolvenților UNATC, București 2011
Premiu pentru cea mai bună actriță pentru rolurile Jo, Bee şi Alex din Chinezii de Michael Frayn, Festivalul pentru tineret, Piatra Neamț 2010
Premiul pentru cea mai bună actriță într-un spectacol de regie pentru rolul Eleva din Lecția de Eugen Ionescu, regia Ramona Iacob, Gala Absolvenților UNATC, București 2009
Premiul pentru cea mai bună interpretare feminină, pentru rolul Ea din Poveste de stradă, regia Carmen Vlaga, Festivalul ,,Theatrum Mundi” Arad 2005
Premiul pentru cel mai bun cuplu pe scenă în piesa Anonimul venețian de Giuseppe Berto, regia Camelia Circa-Chirilă, Festivalul ,,Orpheus” Iași 2005
Locul III Secțiunea muzicală a Festivalului ,,Theatrum Mundi”cu trupa folk Păpuşarii, Arad 2005
Locul I Concurs de interpretare poezie „Întoarcerea la poezie”, Arad, 2004, 2005, 2006,

Data nașterii:  15 octombrie 1987


doimih

X