DRAMATURG | ACTOR

Studii

1996 - 2000 Universitatea de Arte "G. Enescu", Iași, Facultatea de teatru, secția Actorie
1998 - 2000 cursuri de Psihopedagogie Școlară și Practică Pedagogică în cadrul Universității de Arte "G. Enescu", Iași

Activitate profesională

Din 2001 actor la Teatrul Odeon
Din 2000 coordonator-coregraf spectacole de dans contemporan
2002 - coregrafia spectacolului ALCHIMISTUL
2000 - 2002 profesor de actorie la Școala de Arte, Brașov
2000 - 2001 actor la Teatrul "Sică Alexandrescu", Brașov
2000 - coordonator al programului "Actori pentru o zi - 9 mai Ziua Europei", inițiat de CCPT, UNITER Iași
1999 - 2000 practică pedagogică Liceul de arte "Octav Băncilă" Iași.

Roluri în teatru

Teatrul Odeon

Gioacchino, servitorul lui Casanova, în Casanova, după Memoriile lui J. Casanova de Seingalt, scrise de el însuşi, regia Dragoș Galgoțiu
Bluntschli în Soldatul de ciocolată (sau Armele și omul) regia Andrei Șerban
Gregor Samsa
în Kafka. 5 vise Regia Dragoș Galgoțiu
Comisarul, Pokorny, Ministrantul, Domnul Wendler în Svejk după Jaroslav Hašek, regia Alexandru Dabija
Mai multe personaje în De vânzare / For Sale un spectacol de Gianina Cărbunariu
Giuseppe Givola în Ascensiunea lui Arturo Ui poate fi oprită de Bertolt Brecht, regia Dragoș Galgoțiu
Visător în Viaţa e vis după Calderón de la Barca, regia Dragoș Galgoțiu
Ion în În container de Constantin Cheianu, regia Cristian Ban
Robert Foamete - Luna, Scoabă - Leul în Pyramus & Thisbe 4 You după William Shakespeare, regia Alexandru Dabija
Orbul în Epopeea lui Ghilgamesh regia Dragoș Galgoţiu
Mijo în Ultima femeie a Senorului Juan de Leonid Juhovitki, regia Vladimir Granov
Rosenkrantz în Hamletmachine de Heiner Müller, regia Dragoș Galgoțiu
Bombănel în Aventurile lui Habarnam după Nikolai Nosov, regia Alexandru Dabija
Nebun azil în Marchizul de Sade de Doug Wright, regia Beatrice Rancea
Epihodov, Semion Panteleevici în Livada de vişini de A.P. Cehov, regia Sorin Militaru
James Vane în Portretul lui Dorian Gray după Oscar Wilde, regia Dragoș Galgoțiu
Valerio în Leonce şi Lena de Georg Büchner, regia Alexandru Dabija
Arlechinul, Mortișorul, Frau Hitz în De ce fierbe copilul în mămăligă după Aglaja Veteranyi, regia Radu Afrim
Black Will în Arden din Feversham dureroasa şi adevărata tragedie a domnului Arden din Feversham, Autor englez anonim din secolul XVI, regia Dragoș Galgoțiu
Un cetățean în Conu Leonida faţă cu reacţiunea de I.L. Caragiale, regia Mihai Măniuţiu
Domnul P în Morţi şi vii de Ștefan Caraman, regia Ana Mărgineanu
August în norway.today de Igor Bauersima, regia Andreea Vălean
Derviș în Alchimistul după Paulo Coelho, regia Anca Maria Colțeanu
Povestitorul în Gala extraordinară de balet regia Răzvan Mazilu
Hermann Wurm în Genocid sau ficatul meu e fără rost de Werner Schwab, regia Sorin Militaru
Wilfe Seaford în Cartofi prăjiţi cu orice de Arnold Wesker, regia Alice Barb

Colaborări

Teatrul SICĂ ALEXANDRESCU Brașov

Umberto în Filumena Marturano de Eduardo de Filippo, regia Felix Alexa
Vaska Pepel în Azilul de noapte de Maxim Gorki, regia Kincses Elemer

Premii

Premiul special acordat de Fundația ACCUMM pentru propunerea de limbaj teatral din spectacolul CAJAHCOCEKESARIA acordat în cadrul Festivalului de Teatru "Atelier", Sfântu Gheorghe, 2001
Marele premiu la Cel Mai Mic Festival De Teatru, București pentru spectacolul CAJAHCOCEKESARIA, 2001
Premiul pentru grup la Gala Tânărului Actor "HOP", Mangalia pentru CAJAHCOCEKESARIA, 2000

Workshop-uri

International Impulse For Development, Chișinău - workshop condus de coregrafii Benno Voorham (Suedia), Vitali Kononov și Angela Donii (Rusia), Michael Ruell (Elveția), Alexandra Soshnikova (Moldova)
Festivalul Internațional de Creație Coregrafică "EURO - DANS" Iași; work-shop condus de Vava Ștefănescu
Festivalul Central și Est - European de Teatru Alternativ în Spații Neconvenționale, altFEST, Bistrița; workshop condus de Theodor Cristian Popescu

Data nașterii:  30 iunie 1978


doimih

X