Studii

2003 - Academia de Artă Teatrală Szeintgyorgy Istvan, Târgu Mureş, Secţia Actorie

Activitate profesională

Din 2009 actor la Teatrul Odeon

Roluri în teatru

Teatrul Odeon

Nikola în Soldatul de ciocolată (sau Armele și omul) regia Andrei Șerban
Repa, Un deținut
în Svejk, după Jaroslav Hašek, regia Alexandru Dabija
Reiska în Family Affairs de Rosa Liksom, un spectacol de Radu Afrim
Mai multe personaje în De vânzare / For Sale un spectacol de Gianina Cărbunariu
Borat în Viza de clown de Saviana Stănescu, regia Alexandru Mihail
Traian în Titanic Vals de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija
Dolby, sunetist în Liniște! Sărut. Acțiune! o adaptare de Peter Kerek după filmul Living in Oblivionde Tom Dicillo, produs de Lemon Sky Production
Goe în C.F.R. - Cometa, Copilul și Cățelul după texte de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija
Friedo Esser în Grădinile Groazei de Daniel Call, un spectacol de Mariana Cămărăşan şi Alexandra Penciuc
Hyppolita, Nicu Fundoianu, Vasile Gutuie în Pyramus & Thisbe 4 You după William Shakespeare, regia Alexandru Dabija
Viorel Ciobanu în În container de Constantin Cheianu, regia Cristian Ban
Un june concupiscent, Abatele în Marchizul de Sade de Doug Wright, regia Beatrice Rancea

Colaborări

Teatrul Act

Billy în Capra sau cine e Sylvia? după Edward Albee, regia Alexandru Dabija

Teatrul LUNI de la Green Hours

Kolea în Concreții după Vladimir Sorokin, regia Alexandru Mihăescu

Teatrul Joint

Gunther von Karlsberg în Mănâncă-ți aproapele regia Vitalie Bichir

Teatrul Naţional Radiofonic

Prințul Alin în Pauza regelui de masă de Marius Damian, regia Alexandru Dabija
Don Pedro în Ziua infantei de Oscar Wilde, regia Gavriil Pinte

Teatrul de Stat Oradea

Unchiul Robert în Praf în ochi de Eugene Labiche, regia Alexandru Dabija
Jack Stallone în Noaptea de 16 ianuarie de Ayn Rand, regia Alexander Hausvater
Corist 13 în Electra, Sofocle, Euripide regia Mihai Măniuțiu
Fillipo în Licuricii de Marius Damian, regia Traian Şoimu
Ghimpl în Netotu de Isaac Bashevis Singer, regia Cristian Juncu

Teatrul Național Târgu Mureș

Tze Lao în Rashomon de A. Akutoga, regia Cristian Nedea
Ulrich cavalerul negru în Ondine după Jean Giraudoux, regia Irina P. Boieru
Serghei Esenin în Spovedania unui huligan de Serghei Esenin

Roluri în teatrul de televiziune

Multiple roluri în ŞI MILIONARII PLÂNG, sitcom Antena 1

Filme

Jan în Dentro Roma regia Francesco Costabile, Roma
Camarad în Legiunea străină regia Mircea Danieliuc
Marius în Market place, ep. 34 regia Annick Christiaens, Bruxelles
Doctor închisoare în Mănușile roșii regia Radu Gabrea

Scenarist

2010 – 2011 Românii au talent

Dramaturgie

2003 Ceaţa, premiul II la Festivalul Goana după fluturi, Râmnicu Vâlcea
2004 Al nouălea cer, publicat în 2005, editura Teatrul Imposibil
2004 11. Mănâncă-ţi aproapele, text finalist Gala Premiilor Uniter
2006 Pauza Regelui, spectacol la Teatrul Naţional Radiofonic, regia Alexandru Dabija
2008 Până când..., spectacol montat la Teatrul 74, Tg. Mureş

Caricatură

Membru al Academiei Popas
1997, 1998 Podul Minciunilor Premiul III, respectiv Premiul II, Sibiu
2000 Gura Satului, Premiul I, Macea

Premii

2004 Premiul pentru cel mai bun actor la Gala Hop a Tânărului Actor, Mangalia
2007 Premiul Special al Juriului pentru one-man show – Festivalul Pledez pentru tineri, Piatra Neamţ
2009 Premiul pentru cel mai bun actor - Festivalul Pledez pentru tineri, Piatra Neamţ, pentru rolul Viorel din ÎN CONTAINER de Constantin Cheianu

Data nașterii: 12 mai 1979


doimih

X